piątek, 20 grudnia 2013

Pierścionek z dostępem do smartfona.

Jeśli lubisz Gadżety na pewno  spodoba Ci się Smarty Ring.
To pierścień który informuje Cię o nieodebranych połączeniach, smsach i innych informacja z telefonu.

  Miniaturyzacja jest na pewno wartą uwagi, pierścień rywalizuje z   podobnymi rozwiązaniami w formie zegarka. I fajny bajer dla Twojego chłopaka pod choinkę.

środa, 4 grudnia 2013

Złoto, rubiny i diamenty z Grenlandii

Ruda złota wysokiej próby, porównywalna z tym na Jukonie czy na Alasce wydobywa się   560 kilometrów na południowy wschód od Nuuk  - maleńkiej stolicy Grenlandii.
Kopalnia złota znajduje się w górach nieopodal wioski Nanortalik. Są tu także rudy żelaza, srebro, rubiny i diamenty.W Nuuk są  siedziby NunaMinerals, biuro brytyjskiej firmy London Mining a także Chińczycy.
Dodatkowo Shell i ConocoPhillips szukają złóż w morzu. Przyznano już 150 koncesji na wydobywanie surowców.

W miejscowych górach aż roi się od drogocennych kamieni. Jest to największe na świecie złoże dużych rubinów.Autochtoni sprzedają niższej jakości kamienie jako ozdoby.
Duża firma  TNG wypromuje markę grenlandzkich rubinów na całym świecie.

Mały kraj ma więc szansę stać się potentatem  w wydobyciu kamieni szlachetnych i złota.


środa, 8 maja 2013

Moneta z brylantem


MONETA Z BRYLANTEM


Z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, który przypadł na rok 2012, Kanadyjska Mennica Królewska wydała niespotykaną monetę. Złotą monetę z brylantem. Zgodnie z opisem na stronie mennicy, jest to pierwsza takiego rodzaju moneta na świecie.
Nie jest to jedyna ciekawostka dotycząca nowego dzieła kanadyjskich mincerzy. Moneta jest niezwykła również pod tym względem, że wizerunek królowej Elżbiety II występuje na niej dwa razy - zarówno na awersie, jak i na rewersie. Godne odnotowania jest również to, że moneta została wybita w złocie wyjątkowo wysokiej próby - 99,999%.
Nakład jest dość niewielki i wynosi 1500 egzemplarzy, powstaje jednak pytanie, jak udało się wyprodukować 1500 identycznych brylantów? Odpowiedź znajdujemy na stronie mennicy. Otóż, brylanty wcale nie są identyczne! Ich wagi się różnią i znajdują się w granicach od 0.11 do 0.14 karata. Brylanty różnią się również pod względem czystości oraz barwy. Wspólne dla wszystkich kamieni jest natomiast pochodzenie - wszystkie diamenty wydobyte zostały przez kanadyjską kompanię ,,Maple Leaf Diamonds". Wszystkie brylanty mają również ten sam szlif - szlif brylantowy okrągły. 
Tak więc kupując monetę masz numizmat i brylant w jednym. 
 

czwartek, 2 maja 2013

Połknięte brylanty, diamenty

W okolicy miasta Marbella, w południowej Hiszpanii, policja przeprowadzała rutynowe kontrole samochodów. Wśród zatrzymanych aut znalazł się pojazd, którym podróżowało czterech mężczyzn. Weryfikacja ich tożsamości wykazała, iż w przeszłości sądzeni byli za rozboje i kradzieże. Policjanci postanowili więc dokładnie sprawdzić ich auto.
Rewizja samochodu zaowocowała odnalezieniem wielu drogocennych przedmiotów, które schowane były w różnych częściach pojazdu. Sporządzony przez funkcjonariuszy wykaz  kosztowności niemal idealnie pokrywał się z listą zaginionych przedmiotów, należących do pewnej Brytyjki. Turystka z Wysp kilka godzin wcześniej zgłosiła policji, że w jednej z restauracji w Marbelli na Costa del Sol ukradziono jej torebkę. Pieniądze, telefon komórkowy i biżuteria odnalazły się w zatrzymanym do kontroli aucie. Brakowało jednak drogocennego brylantu.
Jeden z funkcjonariuszy zauważył, że pasażer feralnego samochodu coś połykał. Natychmiast skierowano go na badania radiologiczne. Po ich przeprowadzeniu stwierdzono, że brakujący brylant o wartości 12 tys. euro (ok. 49,3 tys. złotych) znajduje się w żołądku zatrzymanego. Biorąc pod uwagę aktualne ceny tych kamieni szlachetnych, jego średnica mogła wynosić kilka milimetrów. Często pacjenci w szpitalach zmuszeni się połykać pigułki o znacznie większych rozmiarach.
,,Smak" diamentu poczuła także kiedyś słynna amerykańska piosenkarka - Pink. Połknęła ona jeden z kamieni, ozdabiających jej uzębienie. Wartość tego diamentu wynosiła 2 tys. dolarów (ok. 6,7 tys. złotych).

środa, 27 marca 2013

Jak dbać o biżuterię z diamentami

Klejnoty niczego ze swego piękna nie sttracą, jeżeli będą regularnie konserwowane.
 Diamenty mogą ulegać wzajemnym zadrapaniom, więc dlatego bardzo ważną sprawą jest trzymanie każdego wyrobu biżuterii diamentowej w oddzielnie.

Inną ważną kwestią jest zasada by diamentowej bizuterii nie nosić podczas wykonywania ciężkich prac. Koronka, która trzyma diament może się poluzować i wtedy łatwo można diament zgubić. Jeżeli taka biżuteria jest często noszona co 6 miesięcy należy odwiedzić jubilera, by sprawdził czy też poprawił osadzenie diamentu.

Stały blask diamentów zapewnimy sobie ich regularnym czyszczeniem. Najlepiej czyszczenie powierzyć specjalistom w ramach regularnej, przeprowadzanej co 6 miesięcy, konserwacji.

 Metody domowe czyszczenia diamentowej biżuterii:

Woda z płynem do naczyń

Biżuterię namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, następnie lekko wyczyścić miękką szczoteczką do zębów,  opłukać pod ciepłą bieżącą wodą. Następnie każdą sztukę uważnie osuszyć. Przed wylaniem wody lepiej upewnić się, czy w wodzie nie pozostała żadna bizuteria, i dopiero wylać wodę.


Domowy roztwór amoniaku

Biżuterię na pół godziny umieścić w roztworze 1:100 dwudziestopięcio procentowego amoniaku z ciepłą wodą z płynem do naczyń. Póżniej wyjąć i delikatnym pędzelkiem ze wszystkich stron opędzlować, po czym znowu zanurzyć w roztworze, następnie wyjąć i opłukać pod letnią bieżącą wodą. Osuszyć w papierowym ręczniku.

Alkohol

Do czyszczenia możemy użyć także czystego alkoholu.  Taka metoda czyszczenia diamentów jest bezpieczna. Najlepiej by był to czysty spirytus.  Wystarczy kamienie włożyć do szklanki ze spirytusem na ok. 1 godzinę, po tym przeczyścić szczoteczką, a następnie delikatnie osuszyć.

środa, 13 marca 2013

Czym jest certyfikat diamentu

Przy zakupach biżuterii jubiler zwykle wypisuje coś co zwane jest certyfikatem. Zgodnie z polskim prawem certyfikat możne wypisać każda osoba, ponieważ jego wartość jako dokumentu jest żadna. Tak samo sprawa wygląda z diamentami. Określenie certyfikat jest złym tłumaczeniem słowa „certyfikat” które w tym przypadku powinno brzmieć: ekspertyza. Dopiero ekspertyza (wykonana przez eksperta) jest dokumentem w jakikolwiek sposób wiążącym. Jednak słowo certyfikat weszło do słownika potocznego na tyle, ze nawet diamenty które posiadają wykonana ekspertyzę określa się jako „kamienie certyfikowane”.

środa, 9 stycznia 2013

Warsztat złotniczy

Warsztat złotniczy -  pojęcie odnoszące się zarówno do całej pracowni złotniczej jak i do indywidualnego stanowiska pracy rzemieślnika - złotnika (jubilera).

W skład podstawowego wyposażenia takiego warsztatu wchodzi:
  • Stół jubilerski
  • Narzędzia jubilerskie
  • Palnik gazowy
  • Lampa warsztatowa
  • Chemikalia złotnicze