poniedziałek, 26 lipca 2010

Diavik - diamenty przykryte lodem



Diavik Diamond Mine to kopalnia diamentów w regionie North Slave na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady. Mieści się około 300 km na północ od Yellowknife.

Kopalnia znajduje się na wyspie 20 km Lac de Gras potocznie nazywanej East Island. Jest około 220 km na południe od koła podbiegunowego.

Zatrudnia ona 700 osób i osiąga zyski rzędu 100 milionów dolarów rocznie.
Jej wydobycie wynosi w tym okresie 8000000 karatów (1600 kg) diamentów. Żywotność kopalni szacowana jest na 16 do 22 lat.
Obszar ten został zbadany w 1992 roku. Budowa kopalni rozpoczęła się w 2001 r. A pierwsze diamenty wydobyto w styczniu 2003 roku.



Kopalnia jest własnością spółki joint venture między Harrym Winstonem, Diamond Corporation i Diavik Diamond Mines Inc, spółki zależnej Rio Tinto Group.
Kopalnia składa się z trzech kominów kimberlitowych związanych z Lac de Gras.
W 2006 r. droga przez lód z Yellowknife do kopalni Diavik oraz sąsiednich kopalń, zamarła. Poprzez lody samochód nie był w stanie przewieść wszystkich potrzebnych przedmiotów. Do końca roku 2006 drogi zostały całkowicie zamknięte i dostawy odbywają się drogą powietrzną.



5 lipca 2007 r. konsorcjum siedmiu firm górniczych, w tym Rio Tinto, poinformowało o sponsorowaniu badań o oddziaływaniu na środowisko budowy portu w Bathurst Inlet. Ich plany obejmują budowę 211 km drogi łączącej port z kopalniami. Port będzie służyć statków do 25.000 ton .

wtorek, 13 lipca 2010

Super Pit - kopalnia złota




Diamenty i brylanty trzeba oprawić w złoto. A złoto trzeba wydobyć na przykład w takiej kopalni jak Super Pit.

Jest to australijska odkrywkowa kopalnia złota o pełnej nazwie The Fimiston Open Pit, lecz wszyscy mówią na nią "Super Pit".
Położona jest na południowo-wschodnim brzegu miasta Kalgoorlie-Boulder w Zachodniej Australii.
Jest to największa kopalnia odkrywkowa na południe od równika.







Większość złota wydobywanego w kopalni Super Pit jest wydobywana w formie złotych samorodków które są zawarte w stosunkowo małym masywie skalnym nazywanym "Złotą milą". Jednakże w rzeczywistości ten masyw skalny jest większy, gdyż samorodki złota znajdowane są na obszarze o szerokości ponad 2km i głębokości do 1km. Aktualnie kopalnia Super Pit zajmuje obszar o długości 3,5km, szerokości 1,5km i głębokości 360m. Obszar kopalni może być powiększony do 3,9km długości, 1,6km szerokości i głębokości przekraczającej 500m. Od roku 1893, kiedy to irlandczyk Paddy Hannan dokonał swojego słynnego odkrycia, z kopalni złota Super Pit wydobyto ponad 50 milionów uncji (1,550 ton) złota.


Górnik w kopalni złota


Początkowo na obszarze dzisiejszej kopalni odkrywkowej Super Pit istniało wiele małych podziemnych kopalni skup złota. Pierwszą próbę konsolidacji małych podziemnych kopalń w jedną dużą kopalnię odkrywkową, przeprowadził biznesmen Alan Bond, jednakże nie udało mu się całkowicie zakończyć tej operacji. Całkowita konsolidacja wszystkich małych podziemnych kopalń została przeprowadzona w 1989 przez firmę Kalgoorlie Consolidated Gold Mines Pty Ltd, będącą spółką joint venture firm Normandy Australia i Homestake Gold of Australia Limited.

Od roku 2005 firma Kalgoorlie Consolidate Gold Mines Pty Ltd jest zależna od dwóch australijskich korporacji - Barrick Gold i Newmont Mining Corporation, a jej roczna produkcja wynosi max. 900,000 uncji (około 28 ton) czystego złota.





Kopalnia Super Pit jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach od 7.00 do 21.00. Jednakże w ten sposób można kopalnię oglądać tylko ze specjalnego stanowiska obserwacyjnego. Prawie codziennie z tego stanowiska można obserwować proces wydobywania skał zawierających złoto, metodą regularnych i planowanych detonacji znacznych ilości materiałów wybuchowych. Stanowisko obserwacyjne jest zlokalizowane pobliżu autostrady Goldfields w dzielnicy Boulder miasta Kalgoorlie-Boulder.

Kopalnię można zwiedzać bardziej dokładnie tylko raz w miesiącu, podczas darmowej wycieczki objazdowej, organizowanej w okresie dni targowych miasta Boulder. Podczas tej wycieczki można z bliska zobaczyć sprzęt górniczy stosowany w kopalni oraz przyjrzeć się niektórym operacjom górniczym. Jednakże największą atrakcją jest możliwość spojrzenia na kopalnię z "wewnętrznego" stanowiska obserwacyjnego zwanego OBR (Oroya Bypass Road).