poniedziałek, 16 listopada 2015

Niebieski Brylant 'Blue Moon' sprzedany!


Słynny niebieski diament Blue Moon został sprzedany na aukcji w Genewie za równowartość 43 mln dolarów.




Nikt nie spodziewał się tak wysokiej kowoty, szacowano, że cena wyniesie między 35 a 55 mln dolarów.

Kupującym według plotek jest miliarder  Joseph Lau.

Kamień został znaleziony w ubiegłym roku w znanej południowoafrykańskiej kopalni Cullinan. Z niej pochodzi wiele znanych i cenych diamentów.
Diament przed oszlifowaniem ważył 29,6 karata.


Cora International LLC kupiła go w stanie surowym za 25,6 mln USD, oddała go do oszlifowania i zarobiła na nim odpowiednio.

Bezpośrednio po wykopaniu cenę szacowano na 17 mln USD, lecz inwestorzy jak widać mocno podbili cenę.

poniedziałek, 21 września 2015

Złote dinary ISL

Państwo Islamskie opublikowało w Internecie nagranie dokumentujące proces powstawania nowej waluty ISIL. Przedstawiciele kalifatu poinformowali, że powstały złote dinary, srebrne dirhamy i miedziane fulusy do mniejszych transakcji.

Jedna moneta ma mieć aż 21 karatów i ma ważyć 4,25 grama. Przy tej wadze będzie to ekwiwalent 139 dolarów. Przedstawiciele ISIL odpowiedzialni za wdrożenie nowej waluty twierdzą, że ich pieniądze nie stracą wartości ponieważ są z cennych kruszców, co potwierdza ich realną, a nie papierową wartość.

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Zimny diament

Diament przy dotknięciu wydaje się zimny.
Wynika to z tego, że ma dobre przewodnictwo ciepła.
Cechę tę wykorzystuje się w celu odróżnienia go od imitacji, które z powodu złego przewodnictwa ciepła nie daje wrażenia zimna.
 Tak też działają testery diamentów.
 W domu można też sprawdzić, że przy chuchnięciu diament bardziej niż szkło pokrywa się parą, która znika z niego szybciej niż ze szkła.

poniedziałek, 23 marca 2015

Polskie insygnia koronacyjne



Korona Chrobrego
Insygnium koronacyjne królów polskich od XIV do XVIII wieku. Wykonane na koronację Władysława I Łokietka. Ostatni raz użyte podczas intronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szczerozłota, gotycka korona w formie corona clausa. Złożona z dziesięciu segmentów zwieńczonych liliami, wysadzana drogocennymi kamieniami: szafirami, rubinami, szmaragdami oraz perłami. Zwieńczona złotym globem z krzyżykiem.

Korona królowych
Insygnium koronacyjne królowych polskich. Wykonane na koronację Jadwigi Kaliskiej, żony Władysława I Łokietka. Ostatni raz użyte podczas intronizacji Marii Kazimiery, żony Jana III Sobieskiego. Szczerozłota, gotycka korona w formie corona clausa skromniejsza i mniejsza jednak od Korony Chrobrego. Złożona z siedmiu segmentów zwieńczonych liliami, wysadzana drogocennymi kamieniami: szafirami, rubinami oraz perłami.

Korona homagialna
Insygnium królewskie do odbierania hołdów. Szczerozłota, gotycka korona w formie corona clausa skromniejsza od Korony Chrobrego. Złożona z dziewięciu segmentów zwieńczonych liliami, wysadzana drogocennymi kamieniami.

Korona Węgierska
Korona koronacyjna Stefana Batorego, wykonana na wzór Korony Świętego Stefana. Pierwotnie insygnium prywatne, które w 1571 roku Zygmunt II August odziedziczył po swoim siostrzeńcu Janie Zygmuncie Zapolyi. Do Skarbca Koronnego trafiła po 1576 roku. Wykonana w formie obręczy, od góry przykrytej dwoma szerokimi kabłąkami, z globem i krzyżykiem na ich skrzyżowaniu. Ozdobiona sterczynkami, emaliowanymi plakietkami oraz drogocennymi kamieniami.

Korona Szwedzka
Późnorenesansowa korona prywatna Wazów, własność Zygmunta III Wazy, Władysława IV Wazy i Jana II Kazimierza Wazy. Ofiarowana do Skarbu Koronnego przez tego ostatniego. Korona zamknięta, ośmiodzielna, zwieńczona kwiatonami, zdobiona gęsto perłami i drogocennymi kamieniami.

Berła królewskie
W 1792 roku w Skarbcu Koronnym były cztery berła królewskie. Pierwsze z nich było szczerozłote, na sztyfcie żelaznym, wysadzane diamentami, szmaragdami, szafirami, topazami i rubinami. Posłużyło ono jako koronacyjne Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Drugie berło nieco mniejsze, szczerozłote na sztyfcie żelaznym dekorowane wyobrażeniem liści należało do insygniów koronacyjnych Stefana Batorego. Dwa pozostałe, z których jedno zapewne należało do królowych polskich były wykonane z pozłacanego srebra.

Jabłka królewskie
W 1792 roku w Skarbcu Koronnym znajdowało się pięć jabłek królewskich. Najokazalsze z nich koronacyjne wykonane w okresie późnego renesansu było szczerozłote, zwieńczone krzyżykiem z pereł i rubinów oraz miało wygrawerowaną na globie mapę świata. Drugie jabłko, złote z krzyżykiem należało do insygniów koronacyjnych królowej. Trzy pozostałe jabłka były srebrne, pozłacane.

Miecze ceremonialne
W 1792 roku w Skarbcu Koronnym przechowywano cztery miecze wykorzystywane podczas uroczystości koronacyjnych. Pierwszym z nich i najważniejszym był Szczerbiec. Obok niego znajdował się miecz Sigismuntus Iustus Zygmunta I Starego do pasowania rycerzy. W skarbcu spoczywały również dwa miecze grunwaldzkie, które niesione przed królem w dniu koronacji symbolizowały Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Poza Skarbcem Koronnym w tym czasie były:

Korona Moskiewska
Kopia korony Moskiewskiej Zygmunta III Wazy, którą wykonał ok. 1668 roku warszawski złotnik Tobiasz Rychter na zamówienie Jana II Kazimierza Wazy. Korona przekazana do Skarbca Koronnego w 1674 roku, od 1700 roku przechowywana jako zastaw w berlińskim skarbcu Hohenzollernów.

Insygnia królewskie monarchów polskich z dynastii Wettynów
Regalia Augusta II Mocnego, Augusta III Sasa i Marii Józefy przechowywano kolekcjach elektorów saskich: Grünes Gewölbe i Rüstkammer w Dreźnie.

Insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego
Regalia Stanisława Augusta Poniatowskiego: miecz ceremonialny, łańcuch i berło przechowywano na Zamku Królewskim w Warszawie.

niedziela, 1 lutego 2015

Historia diamentów

Pierwszym  miejscem gdzie wydobywano diamenty były Indie.  Pierwsze wzmianki o diamentach są sprzed 400r. p.n.e. W Wenecji i Brugi stosowano również pierwsze techniki szlifowania diamentów.



 Po odkryciu złóż brazylijskich, Wenecja straciła swoje znaczenie miejsca handlu i szlifu diamentów  na rzecz Lizbony.  Potem Żydzi z Półwyspu Iberyjskiego przenieśli się do Antwerpii i miasto te do dzisiaj jest uznawane za globalną stolicę diamentów.



Jednak tylko co piąty wydobyty diament jest dobrej  jakości i może znaleźć zastosowanie w jubilerstwie. Większość diamentów trafia do  przemysłu.
 Najwięcej diamentów importują te państwa, których gospodarka się rozwija, a ludzie się bogacą – pobyt na nie kształtują zatem Chiny, Indie czy Brazylia.

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Złoto ze ścieków

W ściekach  można znaleźć dużo złota.
Co prawda przyda się maska gazowa, no i nie mogą obrzydzać nas szczury  i karaluchy.

W Brazylijskim Buenos Aires poszukiwaniem złota zajmuje się Raul. Od kilku lat utrzymuje się w ten sposób.

Złoto, a i cenne kamienie  spadają z dłoni  i szyj i poprzez kuchenne i łazienkowe odpływy trafiają do ścieków.
Najczęściej są to pierścionki, kolczyki i bransoletki. Zdarzają się także wisiorki, czy złote zęby.


Poszukiwacz  powraca do tych samych miejsc co kilka miesięcy. W niektórych dzielnicach w kanalizacji Buenos są specjalne syfony, które zbierają niektóre z odpadków.



Ciekawe czy w Polskich ściekach też są takie skarby?


W Buenos Aires poszukiwaniem złota zajmuje się Raul, który od kilku lat utrzymuje się w ten sposób

Czytaj więcej na http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-poszukiwacz-zlota-z-kanalow,nId,1581856#.wykop.plutm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Złoto, które znajduje dostaje się najczęściej poprzez kuchenne odpływy i w ten sposób trafia do ścieków. Najczęściej są to pierścionki, kolczyki i bransoletki. Zdarzają się także wisiorki, czy złote zęby.

Czytaj więcej na http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-poszukiwacz-zlota-z-kanalow,nId,1581856#.wykop.plutm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox