czwartek, 30 sierpnia 2012

Trubka Udacznaja

Trubka Udacznaja (komin kimberlitowy „Szczęśliwa”, ( „Трубка Удачная”) – wielkie złoże i kopalnia diamentów w Jakucji położone 20 kilometrów za kregiem polarnymw okolicach miejscowości Udaczyj. Zostało odkryte 15.06.1955 r. roku.



Jest to jedno z największych złóż diamentów na świecie. Składa się z dwóch warstw diamentonośnych – wschodniej i zachodniej. Kopalnia Trubka Udacznaja, otwarta w 1982 jest jedną z największych odkrywek na świecie – wyrobisko długie na 1600 m, szerokie na 1200 m i głębokie na ponad 600 m. Ze względu na prądy powietrzne, które wywołuje, zabronione jest latanie nad nią heliktoperami (miało już miejsce kilka wypadków). Większą część złoża już wydobyto, rozważa się eksploatację pozostałej jego części metodami podziemnymi.

Szmaragdowa Góra w Egipcie


By dostać się do tej kopalni szmaragdów trzeba przedrzeć się przez labirynt wąwozów i większych dolin znanych tylko miejscowym Beduinom. Początkowo droga asfaltowa zmienia się w coraz bardziej dziurawą, aż w końcu zanika zupełnie.
Tak dociera się do jedynej w starożytnym świecie Rzymskiej kopalni szmaragdów. Nazywa się ona Sikait.
Każde zbocze pokrywają stare hałdy otaczające głęboki na kilkadziesiąt metrów szyb wydobywczy szeroki na metr.W tamtych czasach pracowało w tej kopalni szmaragdów tysiące osób.Pochodziły one z obszarów Nubii i Sudanu. Kierowały nimi osoby z Egiptu.
Wszystkie z szmaragdy antycznego świata pochodziły właśnie z tego miejsca lub z Indii. Jednak analizy biżuterii rzymskiej wskazują że zdecydowana większość szmaragdów wydobyta była właśnie z tego miejsca.

  • 40 p.n.e - Najwcześniejsze źródła mówiące o tej kopalni to zapiski Strabona
  • 421 r. n.e. - prośba Olympiodora z o pozwolenie na odwiedzenie kopalni, będącej już wówczas pod protektoratem króla beduińskiego plemienia Blemiów.
  • 1816 r. - Muhammed Ali Pasza – wicekról Egiptu wysyła na Pustynię Wschodnią ekspedycję, której celem jest zlokalizowanie dawnych kopalni.
  • w 2011 r. - Polacy prowadzą badania archeologiczne. Tworzą dokładne mapy kopalni, konstrukcji kamiennych, szybów i ich umiejscowienia na tle planu wysokościowego.Więcej o kopalni można przeczytać na stronie: http://patrimonium.pl/2011/03/sikait-szmaragdowa-gora-egipt-badania-archeologiczne-w-2011-r/
Francuski mineralog Frédéric Cailliaud oprócz kopani siarki znalazł też te kopalnie szmaragdów.

Szmaragdy z tej kopalni mają niską jakość w porównaniu kamieni z Kolumbii, więc wydobycie ich jest nieopłacalne w dzisiejszych czasach.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Merlin - kopalnia diamentów w Austalii

Merlin to jedna z zaledwie trzech kopalni diamentów w Australii. Kopalnia znajduje się w Terytorium Północnym Australii, około 80 km na południe od Borroloola. Kopalnia działała przez okres około czterech lat od 2000 do połowy 2003 r., w czasie których wydobyto około 500.000 karatów wysokiej jakości diamentów. Kopalnia Merlin miała niezwykle wysoki odsetek klejnotów najwyższej jakości: 65% produkcji diamentów najwyższej jakości, a tylko 35% kamieni przemysłowej jakości. Dla porównania na całym świecie średnio tylko 20% diamentów jest takiej jakości.Wysoki wskaźnik jakości diamentów jest odpowiedzialny za stosunkowo wysoką wartość 108 dolarów USD za karat. Rudy w Merlinie mają wydajność około 0,2 karatów na tonę.



Największy diament to Jungiila Bunajina, znaleziony w kopalni Merlin ma 104.73 karatów. To największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono w Australii i został wyceniono na ponad 525.000 dolarów USD.


Jungiila Bunajina - austalijski diament


Kopalnia i prawa do wydobycia zostały sprzedane przez Rio Tinto Group. Właścicielem od tego czasu stała Spółka North Australian Diamonds, która eksploatowała kopalnię na krótki okres w 2006 roku.